تبلیغات
ادبیات و موسیقی - در آنسوی...(علیزاده)، نوای مرغ سحر در قونیه، کنسرت همایون شجریان

آلبوم جدید حسین علیزاده با نام «در آن سوی...» راهی بازار موسیقی شد.

مراسم تقدیر از محمدرضا شجریان از طرف بنیاد بین‌المللی مولانا؛ سكه طلا و سنجاق‌سینه طلا به استاد آواز ایران اهدا شد.

کنسرت "آب ، نان ، آواز" با صدای همایون شجریان و آهنگسازی علی قمصری 16 اسفندماه به مدت سه شب در سالن همایش های برج میلاد برگزار می شود.

مراسم تقدیر از محمدرضا شجریان از طرف بنیاد بین‌المللی مولانا؛ سكه طلا و سنجاق‌سینه طلا به استاد آواز ایران اهدا شد.

محمدرضا شجریان شامگاه گذشته ـ 21 آذر ماه ـ در اولین شب اجرای كنسرت‌اش در قونیه با اشاره به دعوت بنیاد بین‌المللی مولانا برای اجرای این برنامه، اظهار امیدواری كرد:بتوانم برنامه‌ای در خور شان و علاقه مولانا اجرا كنم.

شجریان از بنیاد جهانی مولانا استاندار وشهردار قونیه در خصوص همكاری برای اجرای كنسرت تشكر و قدردانی كرد.

در پایان سنجاق سینه‌ای طلا و سكه طلابرای اولین‌بار از طرف بنیاد بین‌المللی مولانا به استاد آواز ایران اهدا شد.

و در ادامه محمدرضا شجریان نیز كلكسیونی از نوارها و خط‌های خود را از اشعار مولانا به بنیاد جهانی مولانا استاندار و شهردار قونیه اهداء كرد.

اسین‌چلبی بیست‌ودومین نواده‌ی مولانا و قائم مقام بنیاد بین‌المللی مولانا در مراسم تجلیل از استاد شجریان اظهار كرد:نغمه داودی استاد شجریان با آواز جان‌سوز خود در بهشت را بر روی عاشقان مولانا می‌گشاید و امیدوارم صدها سال این صدا ما را به بهشت رهنمون سازد.

وی از هنر استاد شجریان كه سالها با اشعار مولانا برای مردم دنیا دوستی، صلح و آرامش را هدیه داده است تشكر و قدردانی كرد.

چلبی در پایان گفت:آرزو دارم استاد شجریان همه ساله به قونیه و مقبره مولانا بیاید.

به گزارش ایسنا، اولین شب اجرای كنسرت محمدرضا شجریان در قونیه دو بخش «رندان مست» و «مرغ خوش‌خوان» اجرا شد.

در بخش اول استاد شجریان در دستگاه همایون «چشم یاری»، «رندان مست» و «مرغ خوش‌خوان» را اجرا كرد و در بخش دوم نیز شجریان در دستگاه شور و بیات ترك پیام «نسیم مرغ خوش‌خوان» و «در خیال» را اجرا كرد.

و در پایان برنامه طبق روال اغلب كنسرت‌هایش استاد آواز ایران به‌درخواست مردم و تشویق حاضران نوای «مرغ سحر» را اجرا كرد.

-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

کنسرت "آب ، نان ، آواز" با صدای همایون شجریان و آهنگسازی علی قمصری 16 اسفندماه به مدت سه شب در سالن همایش های برج میلاد برگزار می شود.

علی قمصری نوازنده تار با اعلام این خبر درخصوص کم و کیف برگزاری این کنسرت گفت : این کنسرت در دو بخش برگزار می شود در بخش نخست اجرای بداهه نوازی تار و کمانچه و آواز است و در ادامه همین قسمت ارکستر به گروه می پیوندد و قطعاتی از آلبوم "نقش خیال" را اجرا می کنیم.

وی در ادامه افزود: بخش دوم این کنسرت به اجرای قطعاتی در چهارگاه اختصاص دارد و در ادامه قطعاتی از آلبوم "آب،نان،آواز" به روی اجرا شده و در بیات اصفهان به پایان می رسد.

این آهنگساز در پاسخ به این سئوال که با توجه به همزمانی ایام برگزاری جشنواره موسیقی فجر آیا اجرایی در این جشنواره دارند،گفت : به هیچ عنوان در جشنواره موسیقی فجر اجرا نخواهیم داشت و اصلا به حضور در این جشنواره فکر نمی کنیم برهمین اساس تمام برنامه ریزی ها برای بعد از این رویداد انجام شده است.

قمصری  در ادامه به تجربه همکاری خود با ارکستر مجلسی ایرانیان اشاره کرد و گفت : در برنامه ریزی اولیه اجرای این کنسرت من همراه با گروه نبودم و علی اصغر عربشاهی را برای همراهی تار با ارکستر معرفی کرده بودم ، اما یک ماه مانده به اجرا دوست خوبم فردین خلعتبری گفت که یک قطعه برای تار و ارکستر نوشته و از من خواست که این قطعه را با گروه باشم و من هم با کمال میل پذیرفتم و به این ترتیب بودکه با گروه همراه شدم و بعد از تمرین های مداوم و نظم خاصی که با ارکستر همراه بود در مدت اندک خودم را به گروه رساندم.

این نوازنده تار در ادامه افزود : من آثار فردین خلعتبری را بسیار دوست دارم چون معتقدم که نگاه متفاوتی به آثار ارکسترال دارد و آن قطعه خاص را برای تار نوشته بود که دست مرا برای مانور باز گذاشته بود.

قمصری در پاسخ به این سئوال که چرا تجربه همراهی کوارتت زهی سازهای ایرانی که سال گدشته در کنسرت گروه "اشتیاق" با آواز قربانی اتفاق افتاد در دیگر اجراها تکرار نشد،گفت : آلبوم "سرو روان" را با کوارتت زهی اجرا کردیم و پس از آن هم قرار شداجراهای دیگری همراه با کوارتت سازهای ایرانی داشته باشیم که بنا به دلایلی نشد؛ اما تجربه کوارتت زهی را در کشورهای غربی داشتیم و نکته جالب اینکه اجرای کوارتت برای آنها جذاب تر بود چراکه موسیقی ایرانی را یک موسیقی تک صدایی می شناسند اما دراجراهای متعددی که داشتیم از موسیقی چند صدایی استقبال کردند و این اتفاق را همخوانی این نوع موسیقی با موسیقی خودشان می دانستند.

این آهنگساز در پایان به آلبوم های در دست انتشار اشاره کرد و گفت : آلبوم"آب،نان،آواز" با آواز همایون و آهنگسازی خودم در دست انتشار است که تا یک ماه آینده توسط موسسه فرهنگی "دل آواز" راوانه بازار می شود؛همچنین یک آلبوم بی کلام که دو نوازی کمانچه باس و تار است به زودی منتشر می شود البته ناگفته نماند که بخش دوم این آلبوم به اجرای کوارتت زهی کمانچه با تار اختصاص دارد.

-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=--=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

آلبوم جدید حسین علیزاده با نام «در آن سوی...» راهی بازار موسیقی شد.

آلبوم این آهنگساز و نوازنده‌ی تار و سه‌تار از 15 قطعه تشكیل می‌شود و با اجرای « گروه هم آوایان و نوازندگان ارکستر سمفونیک» و با آوای «پروین نمازی» منتشر شده است.

در این آلبوم كه استاد حسین علیزاده آهنگسازی آن را بر عهده دارد، رضا عسگرزاده، صبا علیزاده و نیما علیزاده تك‌نوازی كرده‌اند.

در این آلبوم قطعات «هاوار، هاوار»، «صبح»، «گمشده»، «زندگی»، «ویرانی»، «در آن سوی»، «دوباره زندگی»، «بازگشت»، «شب شوم»، «مرثیه»، «صبح»، «گمشده»، «هاوار، هاوار»، «قطعه‌ی ابدیت»(قطعه‌ی آزاد)» و «عروج» (موسیقی تئاتر مهمانسرای دو دنیا) به آهنگسازی حسین علیزاده قرار دارد.

حسین علیزاده در معرفی آلبوم «در آن سوی ...» كه در تابستان 1388 نوشته؛ آورده است:«تاریخ گویای زندگی كدام دسته از انسان‌هاست؟ آیا تا به‌حال شرحی بر حال‌واحوال انسان‌های گمنام در آن بوده است؟ و شاید هم ظرف تاریخ گنجایش آن همه درد و رنج را نداشته است و هنر كه گویای سرگذشت دوران‌های مختلف زندگی انسان‌هاست، اگر شرح حال همه آنها در آن نقش می‌بست، با چه زبانی سخن می‌گفت؟ تصاویر تكان‌دهنده نسل‌كشی در كردستان عراق و شنیدن حرف‌های باشكوه زنان كُرد كه از درد، رنج، امید و انتظار می‌گفتند فراتر از مفاهیمی كه در تاریخ شنیده و خوانده شده است می‌رود.

درد و رنجی كه در هیچ یك از صفحات تاریخ به‌طور واقعی دیده نشده است، تابه‌حال انسانی را ندیده بودم كه كوهی از غم باشد اما فقط به امید داشتن امید زندگی كند. هر روز چشم در راه، به انتظار كسانی باشد كه باز نخواهند گشت. گویی عشق برایشان نه در وصل كه در هجران است.»