تبلیغات
ادبیات و موسیقی - لطفی: توجه به موسیقی فاخر، لازمه برنامه‌سازی در رادیو است

درحالیکه ضرغامی چند روز قبل  از کم کردن برنامه های موسیقی در صدا و سیما  سخن گفت لطفی توجه به موسیقی فاخر را لازمه برنامه‌سازی در رادیو است.

محمدرضا لطفی گفت: توجه به موسیقی فاخر و خوب را لازمه جذب مخاطب بیشتر برای رادیو است.

به نقل از روابط عمومی شبكه فرهنگ، محمدرضا لطفی چهارشنبه 11 آذر در اولین كارگاه آموزشی موسیقی كاربردی كه با همت شبكه رادیویی فرهنگ برگزار شد، حضور پیداكرد.

این آهنگساز و نوازنده تار، در این كارگاه به موضوع «موسیقی، ذائقه و مخاطب شناسی» پرداخت و با اشاره به اهمیت موسیقی در برنامه‌های رادیو ، توجه به موسیقی فاخر و خوب را لازمه جذب مخاطب بیشتر برای رادیو دانست. لطفی در این نشست ضمن بیان سابقه 42 ساله خود در عرصه موسیقی ، اهمیت صدا را به عنوان عنصری فعال در زندگی انسان متذكر شد و اضافه كرد از این جهت رادیو به عنوان رسانه‌ای كه از طریق صدا بر مخاطب خود تاثیر می‌گذارد، بیش از پیش نیازمند توجه به موسیقی موزون و مطابق با سلیقه مخاطب است. لطفی با بیان این موضوع كه جایگاه موسیقی ایرانی در میان مردم همانند زبان فارسی است، لازمه جذابیت برنامه‌ها را توجه جدی تهیه‌كنندگان و برنامه‌سازان به موسیقی دانست.

وی موسیقی را مانند یك پیكره در نظر گرفت كه با قطع كردن آن در طول برنامه، بر ذهنیت مخاطب اثر منفی گذاشته می‌شود و مخاطب را خسته می كند.

همچنین افزود: رادیو با دو نوع موسیقی در برنامه ها مواجه است، یكی، موسیقی جدی كه باید مناسب با موضوع و محتوا انتخاب شود و دیگری موسیقی بین برنامه‌ها و سخنرانی‌ها یا موسیقی آسانسوری است.

وی خاطرنشان كرد برای جلوگیری از خستگی شنونده ، توجه به كاربرد موسیقی اهمیت به سزایی دارد و در این حوزه برگزاری نشست‌های تخصصی با حضور موسیقیدانان و تئوریسین‌های این عرصه به همراه ارائه تعریف از انواع موسیقی به خصوص موسیقی یا تلفیقی بسیار راهگشاست.

یكی از اهداف برگزاری این كارگاه آموزشی توسط شبكه رادیویی فرهنگ ، ایجاد فضایی مناسب برای حضور بیشتر پیشكسوتان عرصه هنر و موسیقی در رسانه ملی به منظور قرار گرفتن ذوق و قریحه نیروهای جوان در مسیر شكوفایی است.

متن خبر :

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8809130712

متن خبر مربوط به سخنان ضرغامی :