تبلیغات
ادبیات و موسیقی - مراسم یادبود زنده یاد فرامرز پایور برگزار می شود :::: داغ دیگری بر دل سنتور

مراسم یادبود زنده یاد فرامرز پایور برگزار می شود

داغ دیگری بر دل سنتور

مراسم یادبود و ترحیم استاد فرامرز پایور روز دوشنبه 21 آذرماه از ساعت 15 الی 30/16 در مسجد جامع شهرک قدس برگزار می شود.مراسم تشیع پیکراین استاد برجسته موسیقی روز شنبه 21 آذرماه از ساعت 9 صبح از مقابل تالار وحدت به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا برگزار می شود.


فرامرز پایور در بیش از نیم قرن فعالیت حرفه ای خود صدها اثرمکتوب و صوتی منتشر وصدها برنامه صحنه ای در ایران و اکثر نقاط جهان اجرا کرد که همگی در اعتلا و ارتقاء کیفی موسیقی ایرانی تاثیرات فراوانی برجای گذاشت.وی بعد از سکته مغزی حدود 11 سال درمنزل بستری بود و سرانجام روز چهارشنبه 18آذر 1388 در 77 سالگی به دیار باقی شتافت.


لینك خبر:http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=997795منبع : مهر

داغ دیگری بر دل سنتور

=========================================

شتر مرگ را گریزی نیست، دیر یا زود همگان ناچارند سوارش بشوند. تا کی رو به روی ما زانو بزند. پس بحثی نیست تا آن روز اما من درست نمی دانم مردمان به هنگامش از بهر چه می گریند. اگر ترس از بیهودگی باشد، پر بیراه نیست. آن گاه مرگ یعنی نیستی و روشن است کسی از نیستی خوشش نمی آید. حال اگر غیر از این باشد، پس چه باک که آن شتر دیر یا زود رو به روی کسی زانو بزند. وقتی انسانی بتواند بر بیهودگی غلبه کند، اصولاً دیر یا زود معنی ندارد و من بر این باورم فردی مثل فرامرز پایور خیلی خیلی سال پیش چنین کرد و پیروز شد. شاید بتوان گفت چهل سال پیش هم این مهم را کرده بود.

ستاد فرامرز پایور


اجرای دستگاه نوا همراه با سخن فرامرز پایور را ببینید

در خصوص خدمات جاودان استاد زنده یاد موسیقی ایران فرامرز پایور، پیش از این نوشتم و به نیکی او را پدر گروه نوازی موسیقی ایرانی عنوان کردم. گر چه زندگی 78 ساله اش پر بارتر از نوشته ناقص من است. او با آن که پرورش یافته مکتب موسیقی دستگاهی ایران در محضر استاد ابوالحسن صبا بود، ولی به موسیقی محلی ایران هم خدمت شایسته ای کرد. مجموعه آثار تنظیم شده وی برای صدای خانم سیما بینا روی ترانه های خراسانی، نقش موثری در شناساندن گونه ای از موسیقی محلی ایران داشت.

 آموزش موسیقی قدیم به روایت پایور را ببینید

بیش از این چیزی به مغزم وارد نمی شود. باشد تا قدر خدمتگزاران فرهنگ و هنر این کهن سرزمین را خیلی بیشتر از این بدانیم و صرفاً در چنین روزهایی به فکر تسلیت گویی نیفتیم

لینك مطلب:http://our-music.blogfa.com/post-163.aspxمنبع : وبلاگ موسیقی ما