تبلیغات
ادبیات و موسیقی - استاد شجریان و شهرام ناظری و سراج از مرحوم پایور می گویند

شجریان: بزرگ مرد موسیقی ایران رفت

چه مصیبتی از این غمناکتر که بزرگ مرد موسیقی ایران را از دست دادیم.

محمدرضا شجریان با بیان این مطلب و با اظهار تاسف شدید از درگذشت استاد پایور  گفت: دریغا که ما این بزرگ مرد تاریخ موسیقی ایران را از دست دادیم و من به قدری متاثر هستم که فعلا نمی توانم از از ویژگی های و بزرگی های این مرد سخنی بگویم

این استاد ‌آواز در ادامه افزود:متاسفانه من در مراسم تشییع پیکر زنده یاد استاد پایور نیستم چرا که فردا برای اجرای کنسرت در قونیه عازم ترکیه هستیم اما دلم اینجاست و امیدوارم دوستان در مراسم تشییع و خاکسپاری این مرد بزرگ به نحو شایسته ای ادای دین کنند .

لینک خبر:


 

http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=997409


 

پایور، خداوندگار سنتور بود


 

من درگذشت استاد پایور، استاد مسلم سنتورنوازی را به همه هنردوستان، اهل دل، اهل نظر و هم میهنان عزیز تسلیت می گویم. آقای پایور در موسیقی بسیار منظم و منضبط بودند و اولین کسی بودند که سنتور را به نحوه ای که امروز نواخته می شود، برای مردم تدوین کردند.


 

ایشان تألیف های بسیار ارزشمندی در زمینه موسیقی سنتی ایران داشتند. از جمله؛ دستور مقدماتی سنتور، سی قطعه چهار مضراب برای سنتور، ردیف چپ کوک برای سنتور و مجموعه ای ازا ردیف ها و تصنیف هایی که قدما ساخته و نواخته بودند که ایشان آنها را به نت تبدیل کرده بود. بیشتر این تصنیف ها متعلق به میرزاعبدالله دوامی بود.


 

بسیاری از نوازندگان به نام سنتور کشورمان به صورت مستقیم یا غیرمستقیم شاگرد استاد پایور هستند و نواختن سنتور را با ردیف های مقدماتی ایشان شروع کردند. افرادی چون مرحوم پرویز مشکاتیان، پشنگ کامکار، رضا شفیعیان و ... . من خودم یکی از شاگردان ایشان بودم و در محضرشان سنتورنوازی را آموختم.


 

استاد پایور از نظر اخلاق گروهی و برخورد با افرادی که با ایشان کار می کردند، فردی بسیار با اخلاق، منظم، منضبط و شفاف بودند. سه نفر از اعضای گروه ما (بیدل) پیش از این با ایشان همکاری داشتند و همیشه استاد پایور را فردی توصیف می کنند که علاوه بر نظم و انضباط همیشگی در روابط با دیگر اعضای گروه بسیار شفاف و محترمانه برخورد می کردند. این احترام همیشه حتی در صحبت با دیگران هم رعایت می شد و جلب توجه می کرد.


 

باز هم درگذشت این استاد بزرگ را به همه شاگردانشان، اهالی هنر و هنردوستان تسلیت می گویم.


 

 


 

شهرام ناظری : مکتب پایوری زنده خواهد بود / آخرین اثر نیمه تمام ماند

زنده یاد استاد فرامرز پایور در نوازندگی و آهنگسازی صاحب سبک و مکتبی شده بود که برای همیشه در تاریخ موسیقی ایران زنده خواهد ماند.
شهرام ناظری با بیان این مطلب گفت : از درگذشت این استاد بزرگ موسیقی بسیار متاسف شدم و این ضایعه اسف بار را به جامعه فرهنگی  و به همه مردم ایران تسلیت می گویم


 

وی با بیان اینکه وجود و حضور استاد پایور در عرصه موسیقی ایران تاثیرات انکارناپذیری داشته است افزود: استاد پایور در حقیقت جانشین به حق استاد ابوالحسن صبا و ویراستار شیوه سنتور نوازی در ایران بود.

ناظری با اشاره به آخرین کار مشترکش با استاد پایور گفت :  من در آخرین اثر استاد درکنارش بودم؛ ایشان حدود هفت - هشت تصنیف قدیمی را با تنظیم خاصی آماده اجرا کرده بود وما بیش از شش ماه در دفتر کارش در خیابان سهروردی تهران تمرین می کردیم اما قبل از اینکه به استودیو برویم متاسفانه ایشان دچار بیماری شد و کار ما متوقف شد؛ مدتی بعد،هنگامی که استاد بهبودی نسبی پیدا کرد من و اعضای گروه را ترغیب می کرد تا ما کار را در استودیو ضبط کنیم و با اصرار ایشان من به اتفاق هوشنگ ظریف، سعید ثابت،محمد اسماعیلی وبقیه دوستان و اعضای گروه به استودیو رفتیم اما غیبت استاد پایور آنقدر سنگین بود که ما نتوانستیم بدون حضوراستاد و بدون آن انرژی مثبتی که ایشان داشت کار را ضبط کینم.

این استاد آواز در ادامه با ابراز تاسف از نیمه کاره ماندن آخرین اثر استاد گفت : من پیش خودم نام این اثر را "آخرین اثر" گذاشته بودم و اینک که استاد از میان ما رفته است این کار نیز برای همیشه نیمه تمام باقی ماند.

شهرام ناظری در پایان گفت : آخرین باری که استاد را دیدم قبل از سفر اخیرم به آمریکا برای کنسرت در نیویورک بود و همین چند روز پیش که بازگشتم به یکی از دوستان گفتم که می خواهم دوباره به دیدن استاد بروم که متاسفانه امروز این خبر ناگوار را شنیدم و بسیار متاسف شدم که گوهر های پاک موسیقی ایرانی یکی یکی از دست می روند و افسوس که بیشتر ما از فرصت های باقیمانده غافل هستیم.

 لینک خبر:
http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=997479

مراسم تشییع پیکر استاد فرامرز پایور روز شنبه بیست و یکم آذر ماه از مقابل تالار وحدت برگزار می شود.

پیکر مرحوم فرامرز پایور نوازنده و آهنگساز برجسته موسیقی ساعت 9 صبح روز شنبه از مقابل تالار وحدت به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا تشییع می شود.

استاد فرامرزپایور صبح امروز در 77 سالگی دربیمارستان باهنر تهران دار فانی را وداع گفت

لینك خبر:http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=997394

پیكر زنده‌یاد «فرامرز پایور» شنبه از تالار وحدت تشییع می‌شود.
محمد سریر مدیرعامل خانه موسیقی گفت: مراسم تشییع پیكر استاد فرامرز پایور ساعت 9 صبح روز شنبه 21 آذر از مقابل تالار وحدت با حضور اهالی موسیقی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: پیكر نوازنده برجسته سنتور در قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) به خاك سپرده می‌شود.


 

فرامرز پایور نوازنده سنتور و آهنگساز صبح امروز در سن 77 سالگی بعد از تحمل سال‌ها بیماری دارفانی را وداع گفت.
لینك خبر: