تبلیغات
ادبیات و موسیقی - پرویز مشكاتیان در جوار آرامگاه عطار آرام گرفت - پیام تسلیت خانه موسیقی برای درگذشت مشكاتیان

 

پرویز مشكاتیان نوازنده برجسته سنتور و آهنگساز ـ ظهر امروز ـ 4 مهر ماه ـ در جوار آرامگاه عطار نیشابوری آرام گرفت.
مراسم تشییع پیكر پرویز مشكاتیان با قرائت قرآن در مسجد جامع نیشابور انجام و پس از مراسم خطبه‌خوانی در جوارآرامگاه عطار نیشابوری آرام گرفت.
این مراسم با حضور خانواده این مرحوم و علاقه‌مندان عرصه هنر موسیقی انجام شد.گفتنی است پیش از خاکسپاری، توكلی رییس دانشكده هنر دانشگاه آزاد اسلام نیشابور به قرائت بیانیه‌ای پیرامون تسلیت جامعه هنری به خانواده این مرحوم پرداخت.
مراسم خاكسپاری و تشییع پیكر پرویز مشكاتیان با حضور جمعیتی بالغ بر 10 هزار نفر در نیشابور برگزار شد.در مسیر یك كیلومتری كه تا مسجدجامع نیشابور ادامه دارد، مردم و هنرمندان نماز خواندند و شهر به شكل خودجوش در عزای عمومی بود به طوری كه بازار نیشابور نیز به شكلی غیررسمی تعطیل شده است.
پیكر مشكاتیان بعد از مراسم در جوار باغ عطار به خاك سپرده شد و در جلسه‌ای كه با حضور خانواده زنده‌یاد مشكاتیان همایون شجریان، حسین علیزاده و حمیدرضا نوربخش در شورای شهر نیشابور برگزار شده است،قرار شد تا آرامگاه مشكاتیان تا باغ عطار توسعه پیدا كند.
گفتنی است: در این مراسم اعضای جدید و قدیم گروه عارف و هنرمندانی همچون كیوان ساكت، حسین علیزاده، همایون شجریان و... حضور داشتند.
همچنین در حاشیه این مراسم یك گروه موسیقی در مسیر خاكسپاری به صورت نمادین سازهایشان را كفن‌پوش كرده‌اند.پرویز مشكاتیان صبح روز (دوشنبه، 30 شهریور) در سن 54 سالگی درگذشت.

این هنرمند عرصه‌ی موسیقی بر اثر ایست قلبی در منزلش از دنیا رفت.

پرویز مشکاتیان متولد 24 اردیبهشت 1334 در نیشابور، آهنگساز، نوازنده سنتور، استاد دانشگاه و پژوهشگر موسیقی بود.

لینك خبر:
http://www.isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1408545
لینك گزارش تصویری:
http://www.isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1408572

http://www.isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1408575

منبع : ایسنا
=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=
پیام تسلیت خانه موسیقی برای درگذشت مشكاتیان

هیئت مدیره خانه موسیقی در پی درگذشت پرویز مشكاتیان،آهنگساز و نوازنده برجسته سنتور پیام تسلیتی صادر كرد.


پیام تسلیت خانه موسیقی به شرح ذیل است:
در ادام این پیام آمده است:متاسفانه یك بار دیگر ستاره ای از آسمان فرهنگ و هنر ایران فرو افتاد و نغمه پردازی دلسوخته و خنیاگری كاركشته به خاموشی گرائید.
پرویز مشكاتیان نه تنها آهنگسازی توانا و ملودی پردازی مسلط بلكه ادیب و شعر شناسی شایسته بود كه با تلفیق و تركیب این دو هنر اصیل ایران آثاری بدیع و جاودانه ساخت كه هم تائید خواص را به دنبال داشت و هم با افبال عمومی مواجه می شد و دقیقا به همین دلیل است كه آثار او در حافظه تاریخی و شنیداری مردم ایران به ثبت رسیده است.
در ادامه این پیام می‌خوانیم: مشكاتیان موسیقیدان وآهنگسازی مولف و تاثیر گذار بود.خلاقیت اش در همه ابعاد هنرش موج می زد.آهنگسازی،نوازندگی و تنظیم كنندگی او واجد تمامی این ویژگی ها بود او در تكنوازی و جواب آواز و در همراهی با خواننده منحصر به فرد می نمود.در دوران و مقطعی حساس از موسیقی ایرانی آثارش تحرك و درخششی مشهود به این هنر بخشید به طوری كه به فاصله كمتر از یك دهه خیل جوانان مشتاق را به سوی موسیقی ایرانی گسیل داشت و از این نظر می توان گفت كه مشكاتیان حق بزرگی به گردن موسیقی ملی ایران دارد.
جدیت و صلابت هنری مشكاتیان در دهه 50 و 60 بویژه ساخت آثاری كه ارتباط گسترده ای با وقایع اجتماعی این دوران و با مخاطبان بر قرار می كرد موجب شد تا موسیقی ایران جان دوباره ای گرفته و خون تازه ای در پیكر آن جریان یابد.
هیات مدیره خانه موسیقی در پایان پیام آورده است: خانه موسیقی ایران ضمن ابراز تاسف از ضایعه درگذشت این هنرمند بزرگ و با تسلیت فقدان استاد پرویز مشكاتیان به خانواده آن مرحوم و همه ایرانیان فرهنگدوست امیدوار است نسل جوان و هنرجویان گرامی كشور راه و رویه آن استاد فقید را برگزیده و در راه اعتلای هنر موسیقی كشور كوشا باشند؛ باشد كه در آینده كشور عزیزمان جایگزینان شایسته ای برای هنرمندان در خاك خفته خویش بیابد.