تبلیغات
ادبیات و موسیقی - سه خبر از موسیقی
یکشنبه 11 مرداد 1388

سه خبر از موسیقی

   نوشته شده توسط: مرتضی    

ملودی‌های باخ و بتهوون در فرهنگسرای هنر اجرا می‌شود

اجرای موسیقی قوالی پاكستان در تالار وحدت

فرج علیپور در دامنه قله الوند كنسرت می‌دهد

ملودی‌های باخ و بتهوون در فرهنگسرای هنر اجرا می‌شود

خبرگزاری فارس: گروه كر فرهنگسرای هنر به رهبری سرژیك میرزایان 15 و 16 مرداد در فرهنگسرای هنر به اجرای برنامه می‌پردازد.


به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، در این كنسرت گروه كر فرهنگسرای هنر قطعاتی از آهنگسازان برجسته موسیقی كلاسیك از جمله باخ، بتهوون، موتزارت و شوبرت را اجرا خواهند كرد.
كُر فرهنگسرای ارسباران در سال 1384 پایه گذاری شد و تا كنون چندین كنسرت برگزار كرده است.

این گروه كنسرت خود را در فرهنگسرای هنر ساعت 21 روزهای فوق برگزار می‌كند.


اجرای موسیقی قوالی پاكستان در تالار وحدت

خبرگزاری فارس: گروه موسیقی قوالی پاكستان 15 و 16 مرداد در تالار وحدت به اجرای برنامه می‌پردازد.


به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، در این كنسرت كه با مشاركت موسسه فرهنگی اكو و سفارت پاكستان در تهران و همكاری معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بنیاد رودكی برگزار می‌شود گروه برنامه موسیقی قوالی پاكستان كه یكی از گروه‌های برجسته قوالی و به نوعی جزء گروههای موسیقی مذهبی در پاكستان به شمار می‌رود به روی صحنه می‌رود و به دو زبان فارسی و اردو با رهبری زید ایاز الحسینی قطعاتی را اجرا خواهند كرد.
بنابراین گزارش،این گروه همچنین 17 تا 20 مرداد در اصفهان، شیراز و زاهدان كنسرت خواهد داشت و به دنبال آن 23 مرداد برای دیپلمات‌های خارجی مقیم تهران و احتمالا 31 مرداد برای نمایندگان مجلس شورای اسلامی اجرای ویژه خواهد داشت.

فرج علیپور در دامنه قله الوند كنسرت می‌دهد

خبرگزاری فارس:فرج علیپور به عنوان یكی از گروه‌های شركت كننده در اولین جشنواره آواهای باستانی 21 مرداد در مجتمع توریستی - تفریحی تله كابین گنجنامه، استان همدان به اجرای موسیقی محلی می‌پردازد.


به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از ستاد خبری اولین جشنواره آواهای باستانی، فرج علیپور خواننده و نوازنده كمانچه از لرستان با اعلام این خبر، گرایش نسل جدید خطه لرستان را به موسیقی محلی بسیار قابل توجه دانست و بیان داشت: موسیقی ما بكر و دست نخورده است. همچنین ما فرهنگ، اصالت و زبان خود را به‌خوبی حفظ كرده‌ایم. خوشبختانه موسیقی محلی ما كه بخش مهمی از میراث معنوی است در این منطقه به خوبی حفظ شده است.
این هنرمند، بهترین راه كار برای حفظ این میراث معنوی را حفظ و جمع آوری آواهای محلی از طریق ضبط آثار و انتشار آن به صورت كاست و سی دی دانست و خاطرنشان كرد: به یقین در این صورت می توان آرشیو خوب و كاملی برای آیندگان و نسل جوان داشته باشیم.
وی ادامه داد: موسیقی محلی، یك موسیقی شكست خورده است و موسیقی محلی نیز از این فاجعه مستثنی نیست و متاسفانه از هنرمندان این عرصه حمایت نمی‌شود.
وی با اشاره به این كه در حال حاضر هفت سال است كه كاستی به بازار موسیقی ارائه نداده است، خاطرنشان كرد: نبود قانون كپی رایت در ایران یكی از مهمترین مشكلات حوزه موسیقی به شمار می‌آید، همچنین گرفتن مجوز یكی از مشكلاتی است كه هنرمند موسیقی ایرانی را با دردسرهای بسیاری مواجه می‌كند.
فرج علیپور در پایان سخنانش توجه به پیشكسوتان موسیقی محلی و استفاده از تجربه و دانش آنها را در راه توسعه این هنر اصیل و بومی بسیار ضروری دانست.
براساس این گزارش ،اولین جشن آواهای باستانی 21 تا 23 مرداد ماه سال جاری در مجتمع تفریحی - توریستی تله كابین گنجنامه (ارتفاع 2600 متری) در استان همدان برگزار می‌شود.
این جشنواره با همكاری شركت طبیعت گردی و جهانگردی آفتاب كلوت برگزار می‌شود.