تبلیغات
ادبیات و موسیقی - با حضور شهرام ناظری جشنواره موسیقی ملی مقاومت برگزار می‌شود

با حضور شهرام ناظری جشنواره موسیقی ملی مقاومت برگزار می‌شود

با حضور شهرام ناظری

جشنواره موسیقی ملی مقاومت برگزار می‌شود

خبرگزاری فارس: نخستین جشنواره موسیقی ملی مقاومت با حضور احتمالی شهرام ناظری 24 تا 26 مرداد در كرمانشاه برگزار می‌شود.


به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، در نشست مطبوعاتی كه امروز با حضور "محمدعلی خبری " مدیر كل دفتر موسیقی ارشاد، "سیدمحمد میرزمانی " دبیر نخستین جشنواره موسیقی مقاومت، "بابك رضایی " مدیر عامل انجمن موسیقی ایران، "احمد رجبی " مدیر فرهنگ و ارشاد اسلامی استان كرمانشاه و "نعمتی " قائم مقام دبیر جشنواره در تالار وحدت برگزار شد، محمدعلی خبری گفت: سرمایه‌های گسترده و گران‌قدری در كشور وجود دارد كه با تكیه بر فرهنگ مقاومت و هشت سال دفاع مقدس حضور خود را ثابت كردند. به همین دلیل امسال با رویكرد تجلیل از این حماسه‌سازان نخستین دوره از جشنواره موسیقی مقاومت را برگزار می‌كنیم.
وی با اشاره به برگزاری این جشنواره در استان كرمانشاه افزود: به دلیل ظرفیت‌های موجود در این شهر و نیزجایگاهی كه این استان در دوران جنگ برای خود كسب كرده تصمیم به برگزاری جشنواره در این استان را گرفتیم.كه به دنبال آن فراخوان و نحوه چگونگی برگزاری این جشنواره اعلام شد.

* اجرای عمومی برای گروه‌های برگزیده جشنواره
---------------------------------------------------
در ادامه این نشست، خبری در خصوص حمایت از برگزیدگان این جشنواره اظهار داشت: دبیرخانه جشنواره تلاش دارد تا پایگاه‌های مختلفی را برای میزبانی در استان‌ها فراهم كند و این پایگاه‌ها را گسترش دهد. همچنین شرایطی را برای اجرای عمومی گروه‌ها در تهران و سایر شهرستان‌ها فراهم خواهد كرد.

*حضور احتمالی ناظری در جشنواره موسیقی مقاومت
------------------------------------------------------
مدیركل دفتر موسیقی ارشاد با اشاره به حضور بزرگان موسیقی در این جشنواره گفت: از آن‌جایی كه جشنواره به صورت رقابتی برگزار می‌شود لذا هنرمندان به فراخوان ما جواب دادند. اما چون شهرام ناظری خود متعلق به استان كرمانشاه است، رایزنی‌هایی برای دعوت ایشان صورت داده‌ایم البته امیدواریم در سال‌های آتی نیز دیگر بزرگان حضور یابند.

*جشنواره موسیقی مقاومت بزرگداشت جنگ است
--------------------------------------------------
در ادامه این نشست سیدمحمد میرزمانی، دبیر نخستین جشنواره موسیقی مقاومت با اشاره به اهداف برگزاری این جشنواره بیان داشت: بزرگداشت هشت سال دفاع مقدس ، شهدا، جانبازان و ایثارگران این عرصه، ایجاد رقابت سالم و دادن انگیزه به هنرمندان ، كشف استعدادهای هنرمندان كشور و .... از اهداف این جشنواره است.
وی با بیان اینكه جشنواره موسیقی مقاومت در دو بخش رقابتی و جنبی برگزار خواهد شد، گفت: نخستین دوره در سه شاخه محلی - مقامی - آیینی، سنتی - ایرانی، اركسترال و نظامی به صورت رقابتی و جنبی برگزار می شود.

*اجرای "محمد گلریز " در جشنواره موسیقی مقاومت
--------------------------------------------------
دبیر نخستین جشنواره موسیقی ملی مقاومت گفت: اجرای موسیقی زنده و ارایه آثار تولیدشده در بخش رقابتی قرار می‌گیرند و در بخش ویژه نیز گروه محمد گلریز و جمشید عزیزخوانی به اجرای برنامه می‌پردازند.
میرزمانی با اشاره به تعداد گروه‌های شركت‌كننده در این جشنواره بیان داشت: : در مرحله اول 275 قطعه، در بخش تولید و 75 گروه در بخش زنده اعلام آمادگی كردند كه با حضور هیاتی متشكل از هادی آزرم، محمدرضا چراغعلی، زنده‌یاد شهریار فریوسفی، مهدی شمس نیكنام، مصطفی محدثی خراسانی و بیژن ارژن آثار این گروه‌ها ارزیابی و نهایتا هشت گروه محلی‌-مقامی- آیینی، شش گروه آیینی - سنتی، دو گروه در بخش اركستر نظامی و 10 اثر در بخش تولیدی ژانر محلی - مقامی - آیینی، 11 اثر در بخش سنتی و 59 اثر در بخش اركسترال به بخش نهایی راه یافتند.
دبیر جشنواره از انتشار آثار منتخب این جشنواره در قالب آلبوم‌های موسیقی با همكاری شركت سروش خبر داد و گفت:بعد از برگزاری آثار جشنواره در قالب آلبوم‌های موسیقی در بازار منتشر خواهد شد.

*كتاب و لوح فشرده آثار آهنگران رونمایی می‌شود
-------------------------------------------------------
دبیر نخستین جشنواره موسیقی ملی مقاومت بیان داشت: یكی دیگر از اقدامات ما در این جشنواره رونمایی از كتاب و لوح فشرده‌ای از اجراهای صادق آهنگران در ایام هشت سال دفاع مقدس است كه هم اكنون توسط دفتر موسیقی جمع‌آوری شده و در ایام جشنواره رونمایی و منتشر خواهد شد.
همچنین در این دوره از 10 هنرمند برجسته این عرصه تجلیل خواهد شد.

* برگزاری جشنواره موسیقی مقاومت و جبران غفلت 20 ساله متولیان
-----------------------------------------------------------------------------
در ادامه "احمد رجبی " مدیر فرهنگ و ارشاد اسلامی استان كرمانشاه گفت: استان كرمانشاه یكی از عرصه‌های مهم و شاخص در حوزه دفاع مقدس محسوب می‌شود كه در كنار استان پرتنش خوزستان و هم‌مرز با عراق، هشت‌سال دفاع مقدس را پشت سر گذاشته است.
وی ادامه داد: امیدواریم با اجرای این برنامه بخشی از مظلومیت ما و هنرمندان حماسی این عرصه برطرف شود و فرصتی برای تقدیر از عزیزان عرصه سرود و موسیقی دفاع مقدس فراهم شود.
رجبی بیان داشت: با برگزاری این جشنواره چهار سالن هنری با ظرفیت‌های 200 تا 650 نفر افتتاح خواهد شد و خوشحالیم كه این جشنواره غفلت 20 ساله متولیان فرهنگ را در عرصه هنر مقاومت جبران خواهد كرد.

*مرقد شهدای كرمانشاه میزبان جشنواره موسیقی مقاومت
------------------------------------------------------------------
"بابك رضایی " مدیر عامل انجمن موسیقی ایران در خصوص سالن‌های برگزاری این جشنواره گفت: افتتاحیه مراسم در مرقد شهدای كرمانشاه برگزار و سایر برنامه‌ها در سه سالن مجتمع فرهنگی انتظار، غدیر و سالن پرورش فكری كودكان و نوجوانان كرمانشاه برگزار می‌شود. همچنین مراسم اختتامیه نیز روز 26 مردادماه در مجتمع فرهنگی انتظار برگزار می‌شود .
وی با اشاره به برنامه های حاشیه‌ای این جشنواره تصریح كرد: برگزاری كارگاه‌های تخصصی با حضور اساتید موسیقی ، برپایی نمایشگاه عرضه و فروش آثار موسیقی با حضور ناشران موسیقی و ... از جمله برنامه هایی است كه در حاشیه جشنواره برگزار خواهد شد.
رضایی در خاتمه خاطر نشان كرد: در نخستین دوره جشنواره هنرمندانی از استان‌های گنبد، مشهد، شیراز، اصفهان، بوشهر، خرم‌آباد، رشت، سنندج، كرمانشاه و تربت جام به اجرا خواهند پرداخت.
نخستین جشنواره موسیقی ملی مقاومت 24 تا 26 مرداد در كرمانشاه برگزار خواهد شد.