تبلیغات
ادبیات و موسیقی - دو خبر از موسیقی سنتی
چهارشنبه 7 مرداد 1388

دو خبر از موسیقی سنتی

   نوشته شده توسط: مرتضی    

اركستر مهر در تالار وحدت كنسرت می‌دهد

خبرگزاری فارس: اركستر مهر به سرپرستی و آهنگسازی ناصر ایزدی و خوانندگی علی سعیدی در تالار وحدت به اجرای برنامه می‌پردازد.


به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، در این كنسرت كه 25 و 26 مرداد در تالار وحدت برگزار می‌شود، اركستر مهر به خوانندگی علی سعیدی و با تركیبی از سازهایی چون تار ، رباب ، عود ، تار باس ، نی ، كمانچه ، تنبك ، كوزه ، دهل ،پیانو ، ویلن ، ویلن سل ، ویلن آلتو و فلوت به روی صحنه می‌رود.
اركستر مهر قطعات خود را كه بر اساس اشعاری از مولوی، رهی معیری ، صابر امامی ، شفیعی كدكنی و م.آزاد است را در نغمه اصفهان، دستگاه همایون، نغمه دشتی و دستگاه شور اجرا می‌كنند.
بنابراین گزارش، این گروه از سال 1373 تشكیل شده و تاكنون كنسرت های زیادی اجرا كرده است.
-=-=-=-=-=--=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=
/جشن آواهای باستانی/
خرم: جشن آواهای باستانی نماد فرهنگ اقوام ایرانی است

خبرگزاری فارس: همایون خرم گفت: موسیقی اقوام ایرانی یكی از میراث‌های ماندگار فرهنگ ایران زمین است كه نوای آنها باید با جشن‌ها و مناسبت‌های مختلف فرهنگی به گوش همه ایرانیان رسانده شود.


به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از ستاد خبری اولین جشن آواهای باستانی، «همایون خرم» آهنگساز ،با اعلام این مطلب گفت: یكی از ویژگی‌های مهم و با اهمیت كشور ایران وجود قومیت‌های مختلف با آداب و رسوم متفاوت است كه می‌تواند از نظر توریستی برای همه خارجیان جذاب باشد.
وی افزود:جشن آواهای باستانی با تلفیق دو موضوع طبیعت گردی و موسیقی محلی می‌تواند بسیار از ناشناخته های فرهنگ بومی ایران زمین را به گردشگران داخلی بشناساند و راه را برای حضور این گردشگران فراهم كند.
این آهنگساز با تاكید بر نوآورانه بودن جشن آواهای باستانی ،خاطرنشان كرد: مسئولان سازمان میراث فرهنگی باید بدانند آنچه كشور ما را برای گردشگران خارجی خاص می‌كند، وجود فرهنگ باستانی اقوام و به ویژه موسیقی اساطیری آن است و می‌توان از این ویژگی منحصر به فرد، بهترین استفاده را برای از بین بردن فقر و بیكاری در مناطق مختلف انجام داد.
بر اساس این گزارش، اولین جشن آواهای باستانی با حضور گروه‌های سرشناس محلی مانند استاد فرج علیپور، عاشیق حسن اسكندری، گروه هزار دستان، گروه مهرگان و ... 21 تا 23 مرداد ماه در مجتمع توریستی - تفریحی گنج نامه (دشت میشان در ارتفاع 2600 متری) در استان همدان برگزار می‌شود.
این جشن با همكاری شركت طبیعت گردی و جهانگردی آفتاب كلوت برگزار می‌شود.