تبلیغات
ادبیات و موسیقی - دو خبر از موسیقی سنتی
چهارشنبه 7 مرداد 1388

دو خبر از موسیقی سنتی

   نوشته شده توسط: مرتضی    

قربانی:اجرای 5 شب کنسرت در تالار وحدت معادل یک شب اجرا در کاخ سعدآباد است

علیرضا قربانی آلبوم رسوای زمانه یک ارکستر بزرگ با فرم موسیقی ملی است. یعنی از آهنگهای این آلبوم از ساخته های جدید همایون خرم است و تا پیش از این آثار خرم فقط بازسازی می شد.

علیرضا قربانی ضمن تشریح آخرین فعالیتهای خود درباره انتشار آلبوم های تازه اش گفت: آلبوم رسوای زمانه یک ارکستر بزرگ با فرم موسیقی ملی است که نیمی از آهنگ های آن از ساخته های جدید استاد همایون خرم است.سابق براین آثار ایشان تنها بازسازی می شد.
قربانی در ادامه گفت: آلبوم قاف عشق اولین اثر گروه اشتیاق بود. امسال دو کار از این گروه منتشر شد که یک بخش آن مربوط به کنسرت سال گذشته این گروه است که دو قسمت سرو روان و قاف عشق اجرا شد .
قربانی با اشاره به کنسل شدن اجرای کنسرتش در تابستان گفت: قرار بود که حداقل دو کنسرت خیلی بزرگ در تابستان برگزار كنیم . ولی متاسفانه تا امروز به خاطر شرایط موجود خبری از اجرای کنسرت و صدور مجوز نیست.
قربانی در خصوص علت برگزارنشدن کنسرت در تابستان گفت: برگزاری کنسرت در تالار وحدت به مراتب راحتتر از سالن های دیگر است هر چه برنامه های اجرایی کنسرت گسترده تر باشد مشکلات برگزاری اجرا هم بیشتر می شود.
وی ادامه داد : دریافت مجوز از اماکن ،وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، تبلیغات و هماهنگی های لازم بسیار زمان بر است و به همین دلیل جرای 5 شب کنسرت در تالار وحدت معادل یک شب اجرا در کاخ سعدآباد یا سالن وزارت کشور است.


لینك خبر‌: http://www.ilna.ir/newsText.aspx?ID=66632 منبع : ایلنا

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

خبری:واگذاری ارکستر ملی بر اساس اصل 44 صورت می گیرد

ارکستر ملی با توجه به اصل 44 و بر اساس مطالعات طولانی مدتی که تا به امروز در دفتر موسیقی وزارت ارشاد انجام گرفته واگذار می شود.


مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این مطلب به خبرنگار مهر گفت: همه اتفاقاتی که این روزها پیرامون ارکستر ملی افتاده یک جریان فرهنگی است که بر اساس مطالعات صورت گرفته در حال انجام است.

محمدعلی خبری در ادامه گفت: این مطالعاتی که می گویم در یکی دو شب انجام نشده و از زمانی که من در این سمت قرار گرفته ام آغاز شده است. البته 5-6 سال قبل مطالعاتی توسط برخی عزیزان درباره نحوه واگذاری ارکستر ملی به مراکز دیگری مانند بنیاد رودکی صورت گرفته بود و ما دنباله آن مطالعات ادامه داده ایم.وی همچنین تصریح کرد: این اقدامات با توجه به اصل 44 و ماده 88 در حال انجام است و دفتر موسیقی نیز قصد دارد بر اساس سیاستگذاری ها و برنامه ریزی های صورت گرفته، موجب گسترش و رشد موسیقی ایران شود؛ ارکستر ملی نیز در همین راستا دارای پتانسیل ها و ظرفیت های بسیاری است که باید اینها را به خوبی شناسایی و در تهران، شهرستان ها و در خارج از کشور استفاده شود. ما باید این ظرفیت های فرهنگ و هنر خودی را که در ارکستر ملی وجود دارد گسترش دهیم و من امیدوارم این تغییرات نتایج خوبی داشته باشد.

خبری با اشاره به مراسم بزرگداشت علی تجویدی و بیژن ترقی در خانه موسیقی گفت: من از خانه موسیقی به خاطر برگزاری این مراسم تشکر می کنم و خوشحال هستم که در این مراسم شرکت داشتم. البته مراسم تقدیری نیز در این برنامه صورت گرفت که به مناسبت موفقیت گروه آوازی تهران در رقابت های جهانی بود که باعث خوشحالی است و امیدوارم این موفقیت ها ادامه پیدا کند.

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد اسلامی در پاسخ به سوالی درباره محدودیت دو روزه گروه ها برای برگزاری کنسرت تصریح کرد: من چیزی درباره اینکه هر گروه اجازه برگزاری تنها دو شب کنسرت را دارد و نه بیشتر نشنیده ام.
لینك خبر‌: http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=915474 منبع : مهر