تبلیغات
ادبیات و موسیقی - سه خبر از دنیای موسیقی ایران زمین
سه شنبه 30 تیر 1388

سه خبر از دنیای موسیقی ایران زمین

   نوشته شده توسط: مرتضی    

اجرای موسیقی بومی ایران در «اردن» و بازتاب آن در رسانه‌های عربی

بعد از كسب موفقیت آسیایی و جهانی
گروه آوازی تهران در تالار وحدت كنسرت می‌دهد
 
در گفت‌وگو با فارس عنوان شد؛
«علی معلم‌دامغانی» و بررسی قصه و غصه هفت دستگاه موسیقی

اجرای موسیقی بومی ایران در «اردن» و بازتاب آن در رسانه‌های عربی

خبرگزاری فارس: گروه بین‌المللی موسیقی لیان بوشهر به عنوان تنها گروه موسیقی از ایران در نخستین فستیوال بین‌المللی موسیقی اردن شركت كرد كه خبر این اجرا در رسانه‌های خارجی انعكاس گسترده‌‌ای داشت.


به گزارش خبرنگار موسیقی فارس،این گروه به سرپرستی «محسن شریفیان» و خوانندگی «روح‌الله صفوی» در پایتخت اردن و در سالن تئاتر ملی عمان و نیز در مركز فرهنگی پادشاهی اردن در شهر زرقا به اجرای موسیقی بومی ایران پرداختند. اجرای گروه لیان مورد استقبال تماشاچیان قرار گرفت و توجه منتقدین روزنامه ها و سایت‌های عربی را به خود جلب كرد.
روزنامه مشهور «الدستور» ضمن معرفی گروه لیان بوشهر، موسیقی این گروه را مانند موسیقی عراق و كشورهای خلیج فارس توصیف كرده كه توانسته با مخاطبان خود ارتباط صمیمانه‌ای ایجاد كند.
«الانباط» هم به نقل از «محسن شریفیان» نوشت: موسیقی زبان ملت‌هاست و زبان فارسی مانع از گسترش این موسیقی نبوده است.
در این جشنواره كه تا 17 مرداد ادامه دارد؛ خوانندگان مشهور عرب از جمله كاظم‌الساهر، محمدعبده، دیانا، محمد منیر، كارول سماحه و گروه‌های لینوكانافاشالو از ایتالیا، كورال بوستون از آمریكا، یونست از روسیه، سیشوان از چین، فالاشكی فیجودا از جمهوری چك، حضرت رجال از تونس و دیوان وطنی از الجزایر و گروه‌های برجسته فولكلور از كشورهای عربستان سعودی، هند، سریلانكا، آذربایجان، امارات عربی و ... نیز شركت خواهند داشت.
------------------------------------------------------------------
بعد از كسب موفقیت آسیایی و جهانی
گروه آوازی تهران در تالار وحدت كنسرت می‌دهد

خبرگزاری فارس: گروه آوازی تهران بعد از كسب موفقیت آسیایی و جهانی مسابقات كر در تالار وحدت به روی صحنه می‌رود.


به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، در این كنسرت كه 28 و 29 مرداد در تالار وحدت برگزار می‌شود، گروه آوازی تهران به رهبری «میلاد عمرانلو» 8 قطعه اجرا نشده را به صحنه می‌برند.
در این اجرا گروه قطعاتی چون قطعه آذری «توی ماه نیسی /ترانه عروسی» از ساخته های توفیق قلی اف، «لالایی» از خاچاتوریان، «چنین گفت زرتشت» از اشتلاوس و چند قطعه دیگر از لوریس چكناواریان و باخ را اجرا خواهند كرد.
بنابراین گزارش، گروه آوازی تهران از 16 تا 20 مرداد در سه فستیوال موسیقی آسیایی و جهانی كر در كره جنوبی به اجرا پرداختند و بعد از اجرا در كنار چندین گروه از دیگر كشورها مقام نخست آسیایی و مقام دوم جهانی كر را كسب كردند.
-------------------------------------------------------------
در گفت‌وگو با فارس عنوان شد؛
«علی معلم‌دامغانی» و بررسی قصه و غصه هفت دستگاه موسیقی

خبرگزاری فارس: «علی معلم دامغانی» در چهاردهمین نشست‌های هنرمندان و پژوهشگران موسیقی دستگاهی ایران به سخنرانی در خصوص «قصه و غصه هفت دستگاه درگذرگاه دیروز و امروز» می‌پردازد.


احمد رضاخواه مسئول برگزاری سلسله نشست‌های هنرمندان و پژوهشگران موسیقی دستگاهی در گفت‌وگو با خبرنگار موسیقی فارس گفت: در چهاردهمین نشست از سلسله نشست‌های هنرمندان و پژوهشگران موسیقی دستگاهی ایران كه 2 مرداد در تالار آسمان فرهنگستان هنر برگزار می‌شود، علی معلم‌دامغانی با موضوع «قصه و غصه هفت دستگاه درگذرگاه دیروز و امروز» به سخنرانی خواهد پرداخت.
وی ادامه داد: در این برنامه كه در ادامه سلسه نشست‌های هنرمندان و پژوهشگران موسیقی دستگاهی برگزار می‌شود امین مهندسان به تكنوازی سنتور و مریم تژده به تكنوازی تار خواهد پرداخت.
سرپرست گروه موسیقی سپهر با اشاره به اهداف برگزاری این نشست‌ها بیان داشت: این برنامه‌ها با هدف فراهم كردن محیطی برای ایجاد ارتباط و صمیمیت بین هنرمندان موسیقی و همچنین ایجاد فضایی برای ارائه تكنوازی از سوی هنرمندان جوان برگزار می‌‌شود.
رضاخواه در خاتمه خاطرنشان كرد: چهاردهمین نشست هنرمندان و پژوهشگران موسیقی دستگاهی ایران 2 مرداد ساعت 16 در تالار آسمان فرهنگستان هنر برگزار می‌شود.