تبلیغات
ادبیات و موسیقی - سه خبر از دنیای موسیقی ایران زمین
سه شنبه 30 تیر 1388

سه خبر از دنیای موسیقی ایران زمین

   نوشته شده توسط: مرتضی    

تكنوازی‌های كمانچه «مهدی آذرسینا» منتشر شد

تكنوازی‌های كمانچه «مهدی آذرسینا» منتشر شد

خبرگزاری فارس: سه آلبوم موسیقی شامل تكنوازی‌های كمانچه مهدی آذرسینا در بازار موسیقی منتشر شد.


به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، در این آثار كه توسط موسسه فرهنگی هنری چهارگاه منتشر شده تكنوازهای كمانچه آذرسینا به چشم می‌خورد.
یكی از این آثار «كمانچه و تمبك» نام دارد كه آذرسینا در فاصله سال 1362 تا 1365 خورشیدی به همراه تمبك محمد اخوان نواخته است. دو اثر دیگر «صفیر سیمرغ» (1و 2) نام دارند. نظر به سامانه ناكارآمد پخش تولیدات موسیقایی، این آثار منحصراً در موسسه چهارگاه عرضه می‌شود.
این آثار هم اكنون در بازار منتشر شده‌اند.
=========================================
با تجلیل از تجویدی و ترقی؛
خانه موسیقی از گروه آوازی تهران قدردانی كرد

خبرگزاری فارس: مراسم گرامیداشت هنرمندان زنده‌یاد علی تجویدی و بیژن ترقی با حضور اعضای خانه موسیقی و مدیركل دفتر موسیقی در این خانه برگزار شد.


به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی معاونت امور هنری، محمد سریر مدیرعامل خانه موسیقی در این مراسم گفت: این برنامه برای گرامیداشت یاد علی تجویدی و بیژن ترقی برگزار شده است.
سریر همچنین ضمن تسلیت درگذشت شهریار فریوسفی یاد این هنرمند را گرامی داشت.
مدیرعامل خانه موسیقی با اشاره به فعالیت كانون ترانه سرایان گفت: مقدمات لازم فراهم شده تا كانون ترانه سرایان به خانه موسیقی ملحق شود. متأسفانه در سال‌های اخیر ترانه به سمت می‌رود كه در شأن ادبیات ما نیست و امیدواریم فعالیت این كانون در خانه موسیقی نقش مؤثری در این زمینه داشته باشد.
سریر ادامه داد: بخش آرشیو صوتی و مكتوب موسیقی در خانه موسیقی ایجاد شده است.
مدیرعامل خانه موسیقی به گروه آوازی تهران برای موفقیت در مسابقات جهانی كر تبریك گفت.
مدیركل دفتر موسیقی نیز در این مراسم اظهار داشت: امروز آثار و فعالیت‌های ارزشمند هنرمندان گذشته را پاس می‌داریم و امید است هنرمندان امروز نیز كه معماری موسیقی ایران به دست آنان است فعالیت‌هایی انجام دهند كه آیندگان آنها را پاس دارند.
محمدعلی خبری ادامه داد: موسیقی جایگاه رفیعی دارد اما هنوز در جایگاه اصلی خود قرار نگرفته است و ضرورت دارد با برنامه‌ریزی و همكاری هنرمندان دستاوردهای این حوزه به جوانان و در عرصه جهانی معرفی شود.
خبری با اشاره به موفقیت گروه آوازی تهران گفت: جوانان این سرزمین در عرصه موسیقی استعدادهای بسیاری دارند كه می‌بایست شناسایی شود و امكان بروز پیدا كنند.
وی افزود: رجوع به فرهنگ ملی و ایرانی در زمینه موسیقی در سرفصل برنامه‌ها قرار دارد و امیدواریم كه با همكاری هنرمندان این امر محقق شود.
حسین دهلوی نیز در سخنانی بر حمایت جدی از موسیقی و ایجاد آرشیو آثار موسیقی در خانه موسیقی تأكید كرد.
لوح سپاس و هدایایی از سوی خانه موسیقی و دفتر موسیقی به خانواده‌های هنرمندان زنده یاد تجویدی و ترقی تعلق گرفت.
همچنین هدایایی از سوی خانه موسیقی به گروه آوازی تهران توسط مصطفی كمال پور تراب و حسین دهلوی اهدا شد.

در این مراسم فیلم‌هایی درباره تجویدی و ترقی پخش شد.

==============================================

گزارش فارس از آیین افتتاحیه موزه هنرستان هنرهای زیبای اصفهان‌
‌فرشچیان: موزه هنرستان هنرهای زیبا رونق دوباره‌ای به هنر اصفهان می‌بخشد

خبرگزاری فارس: ‌در آیینی با حضور جمع كثیری از هنرمندان، مسئولان استانی و معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان موزه هنرستان هنرهای زیبای اصفهان افتتاح شد.


به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، موزه هنرستان هنرهای زیبا در محل هنرستان هنرهای زیبای اصفهان یكشنبه شب‌ به دست محمدحسین ایمانی خوشخو، معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ‌محمود فرشچیان، استاندار اصفهان، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان، تنی چند از دیگر مسئولان استان و جمع كثیری از هنرمندان و هنرآموزان هنرستان هنرهای زیبای اصفهان افتتاح شد.
در این موزه كه در امارت دوطبقه شمالی هنرستان واقع است بیش از 300 اثر هنری در رشته‌‌های فرش، منبت، معرق، مینا، نقاشی، قاب‌سازی، زر‌‌بافی، سرامیك، معرق چوب و قلم‌زنی از آثار هنرآموزان قدیم و استادان امروز هنر نصف جهان به نمایش در آمده است.
كار ساخت این موزه از سه سال پیش آغاز شد و طی عملیات بازسازی و ترمیم و ایجاد امكانات سخت‌افزاری در آن این امارت با همت اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان و معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به موزه تبدیل شده است.
در این موزه آثاری از هنرمندانی چون استاد محمود فرشچیان، عباس پور‌سقا، هوشنگ جزی‌زاده، احمد كوشش قلی دادخواه، اكبر مصری‌پور، سید مهدی هاشمی و بهرام طاهری و جمع كثیری از هنرمندان نصف جهان به نمایش گذاشته شده است.
مهدی نوری مسئول موزه هنرستان هنرهای زیبای اصفهان در این ‌ارتباط‌ اظهار داشت: با توجه به گنجینه عظیم آثار هنری موجود در این هنرستان، آثار به نمایش در نیامده یا به صورت دوره‌ای یا با گسترش این موزه برای بازدید عموم به نمایش در می‌آید.
در آیین افتتاحیه این موزه هنرمندان حاضر در هنرستان ضمن بازدید یك ساعته خود از آثار به نمایش در آمده در این موزه بر توجه بیشتر مسئولان فرهنگی اصفهان به هنرمندان این شهر تاكید كردند.
بعد از برگزاری نماز مغرب و عشا در حیاط موزه هنرستان هنرهای زیبا با حضور ایمانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی كشور، استاد محمود فرشچیان در روی سن با اهدای لوح سپاسی از زحمات حسینی مدیر اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان برای آماده‌‌سازی این موزه تقدیر شد.
استاد محمود فرشچیان ضمن تقدیر و تشكر از مسئولان استان برای افتتاح این موزه اظهار داشت: حاضران در این آیین با ذكر فاتحه باعث شادی روح هنرمندان در گذشته این هنرستان و آنانی كه آثارشان در این موزه وجود دارد بشوند.
وی افزود: افتتاح این موزه نقطه عطفی در رسیدگی به وضعیت هنر و هنرمند در استان هنر‌پرور كشور می‌شود.
فرشچیان تصریح كرد: زمانی كه در موزه به مشاهده آثار به نمایش درآمده می‌پرداختم بهترین لحظات عمرم را سپری می‌كردم، زیرا كه سال‌هاست چشم انتظار افتتاح این موزه هستم.
وی اظهار داشت: این موزه یكی از فاخرترین موزه‌های موجود در كشور است ‌كه می‌تواند فرهنگ و هنر اسلامی ایرانی و هنر هنرمندان اصفهانی را به رخ جهانیان و ایرانیان بازدید كننده از این موزه بكشد.
فرشچیان با اشاره به جمله معروف چالز چاپلین افزود: چالز چاپلین می‌گوید اگر دنیا به تو، صد بهانه برای گریستن نشان داد هزاران دلیل برای خنده تو وجود دارد.
وی ضمن تقدیر از زحمات حسینی و بختیاری استاندار اصفهان برای گشایش این موزه تصریح كرد: این موزه هدیه و برگ زرین دیگری برای افتخارات این ملت است و ارزش یكی از آثار موجود در این موزه به مراتب از هزینه‌های صرف شده برای افتتاح این موزه بسیار والاتر است.
فرشچیان اظهار داشت: مردم اصفهان و ایران با حضور و بازدید از این موزه از مشاهده آثاری كه سال‌هاست در گنجینه این هنرستان از چشم مردم پنهان مانده‌اند لذت ببرند.
در بخش دیگری از این آیین با حضور استاندار اصفهان، ایمانی، حسینی، فرشچیان و پور‌سقا با اهدای لوح تقدیر و سپاس به سید مهدی فقیهی، رضا قاضی، مهدی شمس علی، محمد موحدیان عطار، حمدی رضا ابوطالبی، محمد رضایی و اسد الله شاه میوه از زحمات ایشان برای آماد‌ه‌سازی این موزه و هنرشان تقدیر و تشكر به عمل آمد.
در ادامه این آیین استاد افتخاری با اجرای دو آهنگ هنرمندان حاضر در این آیین را به وجد آورد و بار دیگر تاثیر آواز ایرانی را نمایان ساخت.
همچنین سینی قلم كاری شده تمثیل استاد فرشچیان با هنر قلم كاری استاد راعی به ایشان تقدیم شد كه استاد فرشچیان در همان لحظه این اثر را به موزه هنرستان هنرهای زیبا تقدیم كرد.
‌در ادامه این آیین با حضور حسینی، ایمانی و صنیع‌زاده استاد برجسته هنر میناكاری در ایران با اهدای لوح سپاس به مهدی نوری، حسن فقیهیان، حمید رضا ملكوتی، علی شركت، سید علی اصغر میرخلف، رضا منتظر قائم، بهمن مرادی و حمید رضا ذهتاب از زحماتشان در امور عمرانی و ساختمانی این موزه تقدیر شد.
در پایان بار دیگر استاد افتخاری به هنرنمایی پرداخت.