تبلیغات
ادبیات و موسیقی - سه خبر از دنیای موسیقی سنتی
پنجشنبه 25 تیر 1388

سه خبر از دنیای موسیقی سنتی

   نوشته شده توسط: مرتضی    

گروه اشتیاق به خوانندگی علیرضا قربانی امشب در کشور فرانسه به روی صحنه می رود

نخستین جشن آواهای باستانی كه پیش از این قرار بود در تیرماه برگزارشود به دلیل پاره‌ای از مشكلات از تاریخ 20 تا 23 مرداد ماه سال جاری در مجتمع تله كابین گنجنامه در استان همدان برگزار می‌شود

 

گروه سازهای كوبه‌ای ضربانگ ، دوم مرداد ماه در مادرید كنسرت می‌دهد

گروه اشتیاق به خوانندگی علیرضا قربانی امشب در کشور فرانسه به روی صحنه می رود.


 

علیرضا قربانی ضمن اعلام این خبر گفت: این کنسرت در فستیوال "میوزیک دسنتز" فرانسه اجرا می شود و علاوه بر گروه اشتیاق بیش از 30 گروه دیگر نیز از کشورهای مختلف در آن حضور دارند.

سرپرست گروه اشتیاق در ادامه افزود: در این برنامه که در شهر سنتز برگزار می شود علی قمصری(نوازنده تار و آهنگساز)، سامان صمیمی(کمانچه)، رشید کاکاوند(تمبک و دف) و خود من(خواننده) گروه اشتیاق را همراهی می کنیم.

وی همچنین تصریح کرد: بخش اول برنامه گروه اشتیاق در این کنسرت با اجرای مقدمه دشتی همراه با ساز و آواز آغاز خواهد شد؛ در ادامه بخش هایی چون تصنیف"نرگس بیمار"، قطعه ضربی در شور و ابوعطا با اجرای آواز خواهد بود.

قربانی درباره سایر قسمت های برنامه گفت: مقدمه نوا با ساز و آواز، ضربی نهفت، تصنیف در عاشقی و تصنیف موج از دیگر قطعات اجرایی گروه اشتیاق محسوب می شود که در بخش دوم برنامه برای مخاطبان نواخته می شود.

یاد آور می شود گروه اشتیاق طی یک ماه گذشته در دو فستیوال بین المللی دیگر در کشورهای مراکش و سوئیس نیز شرکت داشته است.
 
لینك خبر :

http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=909300

منبع : مهر
--------------------------------------------------------------
نخستین جشن آواهای باستانی كه پیش از این قرار بود در تیرماه برگزارشود به دلیل پاره‌ای از مشكلات از تاریخ 20 تا 23 مرداد ماه سال جاری در مجتمع تله كابین گنجنامه در استان همدان برگزار می‌شود.

به نقل از ستاد خبری این جشنواره ،«سعید ترابیان» دبیر نخستین جشن آواهای باستانی و رئیس هیات مدیره مجتمع تله كابین گنجنامه با اعلام این خبرگفت: تاریخ این جشن موسیقایی كه پیش از قرار بود از 9 تا 12 تیرماه سال جاری برگزار شود،به 20 تا 23 مرداد ماه سال جاری موكول شد.
وی افزود: این جشن با هدف توسعه صنعت طبیعت‌گردی و معرفی موسیقی محلی كه جزیی ازمیراث معنوی ایران زمین به شمار می‌آید، در دشت میشان واقع در مجتمع تفریحی - توریستی گنجنامه در استان همدان برگزار می‌شود.
ترابیان با اشاره به اینكه هفت گروه موسیقی در این جشن شركت خواهند كرد، خاطرنشان كرد: نور محمد درپور از تربت جام ،گروه فرج علیپور از استان لرستان،گروه لیان به سرپرستی محسن شریفیان از استان بوشهر از جمله گروههایی هستند كه در این جشن به اجرای نواهای محلی و میراثی می‌پردازند.
وی ادامه داد: همچنین از دیگر گروههای این جشن چهار روزه می‌توان به گروه مهرگان از استان كرمانشاه، عاشیق حسن اسكندری از آذربایجان شرقی و گروه حاوا به سرپرستی پروین بهمنی از ایل قشقایی اشاره كرد.
وی افزود: مجتمع تفریحی - توریستی گنجنامه در استان همدان باتوجه به استانداردهای بین‌المللی درحال ساخت است، همچنین برای رعایت مسائل زیست محیطی و هماهنگ بودن با فضای كوهستانی منطقه گنجنامه از دو عنصر چوب و سنگ برای عملیات اجرایی پروژه استفاده شده است.
ترابیان با اشاره به اینكه اغلب مجموعه‌های ورزشی این مجتمع در تابستان به بهره‌برداری می‌رسد، اظهار داشت: درحال حاضر فاز نخست این مجتمع كه شامل شامل خط تله كابین به مساحت 1680 مترمربع است گشایش یافته و فاز دوم به رشد فیزیكی 90 درصدی رسیده است.
دبیر نخستین جشن آواهای باستانی در پایان گفت: این جشن با همكاری شركت توسعه گردشگری هیركان توران شاهرود اجرا خواهد شد.

لینك خبر :http://www1.farsnews.com/newstext.php?nn=8804200229منبع : فارس

------------------------------------------------------------

گروه سازهای كوبه‌ای ضربانگ ، دوم مرداد ماه در مادرید كنسرت می‌دهد.

 گروه سازهای کوبه‌ای «ضربانگ» در تاریخ 24 جولای(دوم مرداد ماه) در شهر مادرید كنسرت می‌دهد و بعد از آن در سه ماه آینده نیز از 21 تا 26 اكتبر(29 مهر تا چهارم آبان) تور كنسرت این گروه در هونگ‌كنگ آغاز خواهد شد.

در این گروه سازهای كوبه‌ای، بهنام سامانی:(تمبک و دف ، دایره، کوزه)، رضا سامانی:(تنبک، دف) ،حكیم لودین: (واتردرام،کاخون، کونگا و کانجیرا) ،پژمان حدادی: (تنبک و دایره کوکی) ،مرشد مهرگان: (مرشد و نوزازنده‌ موسیقی زورخانه‌ای) ،جاوید افسری‌راد: (سنتور و نقاره) ،مهرداد عربی :( تنبك و دف ) می‌نوازند.


لینك خبر  :http://www.isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1368399منبع : ایسنا