تبلیغات
ادبیات و موسیقی - آلبوم «شوخی» ساز تار را به دنیا معرفی می‌كند
پنجشنبه 25 تیر 1388

آلبوم «شوخی» ساز تار را به دنیا معرفی می‌كند

   نوشته شده توسط: مرتضی    

خازنی: آلبوم «شوخی» ساز تار را به دنیا معرفی می‌كند...

آلبوم شوخی اثر خازنی

 

در مراسم رونمایی از آلبوم شوخی عنوان شد:
خازنی: آلبوم «شوخی» ساز تار را به دنیا معرفی می‌كند

خبرگزاری فارس: خازنی در مراسم رونمایی از آلبوم شوخی گفت: این آلبوم كه تلفیقی از تار و پیانوست كه با انتشارش قصد داشتم تار را بیشتر به جهان معرفی كنم.


به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، در این نشست كه صبح امروز با حضور پیمان خازنی نوازنده تار و آهنگساز در فرهنگسرای هنر برگزار شد، خازنی در خصوص آلبوم شوخی گفت: این آلبوم برداشتی تلفیقی از تار و پیانوست كه در آن از تار برای ملودی‌پردازی استفاده شده و پیانو به عنوان همراه‌كننده نقش دارد. در این اثر دو نوازنده پیانو همچون شاهد علیزاده و بابك بروجردی با من همكاری داشته‌اند كه با حضور این دو نوازنده فضاهای مدرنی از سبك‌های جاز و كلاسیك در آهنگ‌ها ایجاد كردیم.
وی با اشاره به روند شكل گیری این اثر گفت: من از كودكی شروع به نواختن سه‌تار و سپس تار كردم و زیر نظر كیوان ساكت به آموزش پرداختم بعد از اجراهای مختلف با گروه وزیری با توجه به علاقه خاصم به موسیقی كلاسیك و دوئت نوازی ، تصمیم به اجرای آثاری در این شكل گرفتم كه به دنبال این تصمیم قطعاتی با تار و پیانو، تار و گیتار فلامینكو، تار و تنبك و تار و قانون ساختم و آنها را اجرا نمودم.
این نوازنده تار ادامه داد: با ساخت حدود 60 قطعه تصمیم گرفتم از بین این تعداد چند قطعه را برای شكل ‌گیری آلبومی با عنوان شوخی انتخاب كنم.بر این اساس آلبوم شوخی كه برداشتی تلفیقی از تار و پیانوست با قطعاتی چون شوخی، سراب، تارنتلا، معمای آفرینش، برگریزان، خاطرات یك روز پاییزی و وقتی بادبادك می‌رقصید شكل گرفت.

* با آلبوم شوخی ساز تار را به جهان معرفی می‌كنم
--------------------------------------------------------------

وی با بیان این كه وظیفه من، ارزیابی نیاز جامعه است، بیان داشت: با توجه به این وظیفه در شرایط فعلی تصمیم گرفتم به موسیقی تلفیقی بپردازم و قصد داشتم در آلبوم "شوخی " در كنار معرفی ساز تار به جهان، قطعاتی را با سلیقه‌های مختلف در كنار هم جای دهم.
این آهنگ‌ساز افزود: در آلبوم "شوخی " تلفیق‌های زیادی صورت گرفته به عنوان مثال در اجرای قطعه "تارانتلا " كه به نوعی از فرم رقص ایتالیایی گرفته شده، سعی كردم فرم این رقص را با نگاه به موسیقی اساتید غربی كه به آن پرداخته‌اند و با اتود‌های خودم با ساز تار اجرا كنم و البته در اجرای آن از موسیقی جاز نیز بهره گرفته‌ام. به همین ترتیب در اجرای این قطعه سه فرهنگ مختلف را با ساختاری نو در كنار هم قرار دادم.البته این سبك از موسیقی تلفیقی هنوز با گوش ما آشنایی زیادی ندارد و قطعا باید از سوی علاقه‌مندان آن مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرد.

* آلبوم شوخی ماهیت تار را به تصویر می‌كشد
----------------------------------------------------------
خازنی در ادامه اظهار داشت: در این مجموعه قطعاتی با سلیقه‌های مختلف را در كنار هم جای داده‌ام تا افراد با روحیه‌های مختلف آن را گوش دهند. اما در نهایت در این مجموعه تلاشم بر این بود تا ماهیت تار را نشان دهم.
وی تصریح كرد: از آنجایی كه این آلبوم اولین ماحصل جدی فعالیت‌هایم محسوب می‌شد، ترجیح دادم تا خودم را به عنوان یك نوازنده تلفیقی و نه سنتی معرفی كنم. به همین دلیل هم عنوان "شوخی " را برای این اثر برگزیدم تا فاصله‌ این اثر را با اجتماع تار‌نوازان نشان دهم.

* "معمای آفرینش " در گام منسوخ شده دوره باروك اجرا شده است
-----------------------------------------------------------------------------
خازنی با اشاره به قطعه "معمای آفرینش " گفت: "معمای آفرینش " هفتمین قطعه این آلبوم است كه با تك‌نوازی تار به تصویر كشیده شده است. البته این قطعه در هیچ كدام از 7 دستگاه موسیقی ایرانی و گام‌های ماژور و مینور اجرا نشده بلكه در گام "دورین " كه یك گام كلیسایی منسوخ شده از دوره‌ی باروك به بعد است، اجرا شده است.

*جامعه به موسیقی تلفیقی نیاز دارد
----------------------------------------------
آهنگساز آلبوم شوخی در ادامه این نشست در خصوص موسیقی تلفیقی گفت: طی سالهای اخیر بارها موسیقی تلفیقی به گوش خورده و به‌خصوص در دهه حاضر به ‌صورت جدی به آن پرداخته شده است. زیرا جامعه در این لحظه احساس نیاز به چنین موسیقی می‌كند و موسیقدانانی كه این نیاز را احساس كردند،به این سبك می‌پردازند و خوشبختانه به مرور تعداد علاقه‌مندان به موسیقی تلفیقی در حال افزایش است.
وی ادامه داد: موسیقی تلفیقی به معنای هم‌مشرب كردن دو یا چند گونه فرهنگی به شكلی است كه قسمتی از فرهنگ خود را هدیه دهیم و قسمتی از فرهنگ دیگری را به هدیه بگیریم. در این میان یك گفت‌وگوی بین فرهنگی ایجاد می‌شود كه اگر به درستی به حفظ اصالت‌های فرهنگی بیانجامد می‌تواند پاسخی جدی به نیاز امروز جامعه بدهد.

*آلبوم شوخی در اروپا و آمریكا منتشر می‌شود
---------------------------------------------------------
این نوازنده تار با اشاره به انتشار گسترده این اثر گفت: آلبوم شوخی در بازار موسیقی ایران منتشر شده اما چون هدف من معرفی ساز تار به جهانیان است با صحبت‌هایی كه با آقای رستمیان مدیر انتشارات چهار باغ انجام داده‌ام احتمالا این آلبوم را در اروپا و آمریكا هم منتشر خواهیم كرد.

*قطعات شوخی در قالب كنسرت اجرا می‌شود
--------------------------------------------------------
خازنی در خصوص دیگر فعالیت‌های خود گفت: تا پایان سال دو آلبوم با كلام با صدای محسن شاهرودی وعلی رستمیان منتشر خواهم كرد.همچنین به همراه گروه موسیقی باشا كنسرتی را به خوانندگی علی رستیمان در جشنواره موسیقی فجر برگزار خواهیم كرد.
وی در خاتمه خاطرنشان كرد: تا پایان آذرماه امسال قطعاتی از آلبوم "شوخی " را در فرهنگسرای هنر اجرا خواهم كرد.
به گزارش فارس، آلبوم شوخی به آهنگسازی پیمان خازنی با تقدیم به كیوان ساكت توسط انتشارات چهار باغ در بازار موسیقی منتشر شده است.