تبلیغات
ادبیات و موسیقی - با ریاست محمدرضا شجریان؛ شورای عالی خانه موسیقی تشكیل جلسه داد

 
اجرای گروه «بوشهری لیمر» در جشنواره موسیقی فرانسه

با ریاست محمدرضا شجریان؛
شورای عالی خانه موسیقی تشكیل جلسه داد

خبرگزاری فارس:شورای عالی خانه موسیقی روز گذشته به ریاست محمدرضا شجریان در محل خانه موسیقی تشكیل جلسه داد و درباره مسائل و برنامه های خانه موسیقی به بحث و تبادل نظر پرداخت.


به گزارش خبرگزاری فارس، در این جلسه كه به ریاست محمدرضا شجریان تشكیل شد ابتدا محمد سریر،مدیرعامل خانه موسیقی پیرامون مسائل جاری خانه از جمله مراحل پایانی انتقال ملك خانه موسیقی كه در مركز توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران در حال طی شدن است گزارشی ارائه داد.در ادامه درباره مكانیزاسیون عضو گیری كانونهای تخصصی خانه و همچنین موضوع اركستر موسیقی ملی به رهبری فرهاد فخرالدینی (عضو شورای عالی) مباحثی مطرح شد.
در پایان این جلسه درباره مشكلات نقل و انتقال اركستر موسیقی از دفتر موسیقی به بنیاد رودكی و دیدگاه هنرمندان نسبت به اركستر موسیقی ملی مطالبی مطرح و مقرر شد خانه موسیقی طی جلسه‌ای مشترك با مسئولان دفتر موسیقی مشكلات پیش آمده را بررسی كند.
در این جلسه محمدرضا شجریان، مصطفی كمال پورتراب، فرهاد فخرالدینی، داود گنجه‌ای و كامبیز روشن روان حضور داشته و هوشنگ ظریف و شاهین فرهت به دلیل مسافرت امكان حضور نیافتند.
-----------------------------------------------------------------------------
در گفتگو با فارس عنوان شد:
اجرای گروه «بوشهری لیمر» در جشنواره موسیقی فرانسه

خبرگزاری فارس: گروه موسیقی «بوشهری لیمر» به سرپرستی محمدرضا بلادی از 26 تیر تا 1 مرداد در جشنواره موسیقی فرانسه به روی صحنه می‌رود.


«محمدرضا بلادی» سرپرست گروه موسیقی «لیمر» در گفت‌وگو با خبرنگار موسیقی فارس گفت: در این جشنواره كه در بندر نیس و در ساحل دریای مدیترانه برگزار می‌شود، موسیقی فولكلور كشورهای هم‌جوار دریای مدیترانه اجرا و بررسی می‌شود. در این جشنواره تنها كشور مهمان ایران است كه ما هم به عنوان نماینده‌ای از كشورمان به روی صحنه خواهیم رفت.
وی افزود: جشنواره موسیقی فرانسه 7 روز خواهد بود كه ما 4-5 روز آن را به اجرا خواهیم پرداخت و قطعاتی چون موسیقی شادمانی بوشهر و آیین‌های فولك مرتبط با آن، آیین‌های مرتبط با صید ماهی در دریا، فرهنگ‌های مجاور بوشهر كه در ارتباط با بوشهر بودند و فرهنگشان در فرهنگ ما رسوخ كرده را در كنار دیگر مراسم آیینی بوشهر از جمله سنج و دمام، زار و بعضی فرم‌های مرتبط با كشورهای دیگر را كه در ایران ریشه پیدا كرده‌اند، اجرا خواهیم كرد.
این پژوهشگر موسیقی بوشهر ادامه داد: این اجرا یك بستر داستان مانند دارد كه حول ازدواج می‌گردد البته متن داستان مهم نیست بلكه بهانه‌ای است كه یكسری از فرم‌های موسیقی در آیین‌های جنوب را به نمایش بگذاریم در واقع فرم‌های نزدیك به هم را گلچین و روی یك خط اجرا می‌كنیم.
بلادی در خاتمه با اشاره به تركیب بندی سازها در این اجرا بیان داشت: نی انبان به عنوان اصلی‌ترین ساز ملودیك، دمام، ضرب و تمپو ، دایره زنگی و سنج از جمله سازهایی هستند كه توسط نوازندگان در این كنسرت اجرا می‌شوند همچنین در این جشنواره نادر رجب پور مسئولیت طراحی حركات آیینی را در بخش فرم‌های آیینی این كنسرت بر عهده دارد.