تبلیغات
ادبیات و موسیقی - سه خبر از دنیای موسیقی
سه شنبه 12 خرداد 1388

سه خبر از دنیای موسیقی

   نوشته شده توسط: مرتضی    نوع مطلب :

فیلم كنسرت «محمدرضا لطفی» تا 10 روز دیگر منتشر می‌‌شود
فاضل جمشیدی : در سالهای اخیر‌نگاه ها به‌فرهنگ و هنر‌صرفا نگاه های ابزاری بوده است
کنسرت حسام الدین سراج به همراه بیدل در آلمان

فیلم كنسرت «محمدرضا لطفی» به كارگردانی «محمدعلی نجفی» تا 10 روز دیگر در بازار موسیقی منتشر می‌شود.


 


 

بهراد توكلی مدیر برنامه لطفی گفت:محمدرضا لطفی و گروه همنوازان شیدا سال گذشته در بیست و چهارمین جشنواره موسیقی فجر به روی صحنه رفتند و بعد از 30 سال آلبوم چاووش 6 را اجرا نمودند.این كنسرت توسط كارگردان برجسته كشورمان محمدعلی نجفی كارگردانی شد.

وی ادامه داد: این فیلم هم اكنون مراحل پایانی خود را طی می‌كند و قرار است تا 10 روز آینده در بازار موسیقی منتشر شود.
توكلی افزود: در این فیلم در بخش اول شاهد بداهه نوازی لطفی و قوی حلم در بیات اصفهان هستیم.همچنین بخش دوم این كنسرت گروه نوازی همنوازان شیدا با آواز محمد معتمدی در ماهور كه همان اجرای چاوش 6 یا سپیده است به چشم می‌خورد.

وی در خاتمه خاطرنشان كرد: این آلبوم توسط موسسه آوای شیدا در بازار موسیقی منتشر خواهد شد

----------------------------------------------------------------

متاسفانه در سالهای اخیر نگاه ها به فرهنگ و هنر صرفا نگاه های ابزاری بوده است البته فرهنگ و هنر وسیله ای برای انتقال پیام و فرهنگ سازی است اما به خودی خود ماهیت گسترده تری دارد.


فاضل جمشیدی خواننده افزود: دراین 30 سال بعداز انقلاب اسلامی ایران اهالی فرهنگ وهنر همیشه در کنار مردم بوده اند و موجب ایجاد حس آرامش در مردم و بالا بردن سطح فرهنگ و ادب مردم شده اند.
جمشیدی اضافه کرد: در آن سالها که فقط 2 کانال تلویزیونی وجود داشت و مردم زیر فشارهای اقتصادی و سیاسی بودند تنها با شنیدن نغمه ای از این شبکه ها به آرامش می رسیدند روحیه گرفتند و به آینده ای روشن برای ایران شان فکر می کردند.
وی ادامه داد : در کشورهای دیگر با وجود صدها کانال تلویزیونی و ماهواره ای چنین آرامش وچنین آرمان هایی در مردم آن کشورها ایجاد نشده است وبالعکس باعث پریشان خاطری بینندگان شده اند.
این خواننده افزود: من معتقدم فرهنگ و هنر جایگاه و نقش ویژه و شایسته ای در جامعه ما و در تاریخ ماداشته است همچنین نگاه و انتظار مردم از فرهنگ وهنر ویژه و خاص است.
وی گفت: حال سوال من این است که در سالهای گذشته چقدر به نغمه یک خواننده ، قلم یک ادیب، رنگ یک نقاش ونوای یک ساز توجه شده است.
جمشیدی ادامه داد: نقش فرهیختگان ، روشنگران ، هنرمندان ، نویسنده ها و اقشار خاصی جامعه که بعضا الگوی مردم قرار گرفته انددر جامعه چه بوده است ؟ و آیا همانطور که شایسته آنهاست با آنها برخورد شده؟
وی گفت: کاندیداهای ریاست جمهوری باید اعلام کنند که مسایل فرهنگی و هنری چه اولویتی دربرنامه های شان دارد و از نظر آنها فرهنگ یک مساله اصلی است یا فرعی؟ این خواننده افزود: همانطور که کاندیداها از هنرمندان و اهالی فرهنگ انتظار حمایت دارند باید متقابلا آنها هم به مقوله فرهنگ وهنر توجه ویژه داشته باشند و از اهمیت و جایگاه آن در بین مردم غافل نشوند.
وی گفت: من معتقدم فرهنگ و هنر برای مردم یک جامعه حکم هوا را دارد و اگر یک جامعه فرهنگ وهنر جایگاه خوبی نداشته باشد نمی توان آینده روشنی برای آن پیش بینی کرد.
جمشیدی گفت: مردم ما مردم خوبی هستند که در تمام سختی ها وخطرها همیشه دوستار کشور وهمراه مسوولان بوده اند رئیس جمهور آینده ایران باید قرار این مردم را بداند واگر مشکلی در اجرای مسوولیت هایش وجود دارد صریح و راحت به مردم بگوید.
وی در پایان افزود: امیدوارم دولت و هم با توجه و عطف به مسایل فرهنگی وهنری ایران و ایرانی را به اوج برساند وما را به جایگاه واقعی مان نزدیک کند.

--------------------------------------------------------------------------

گروه بیدل به سرپرستی و خوانندگی حسام الدین سراج از 13 تیر در آلمان به اجرای کنسرت خواهد پرداخت.

 

بهرام خانی  گفت: گروه بیدل قرار است در این برنامه سه کنسرت را در شهرهای مختلف آلمان به روی صحنه ببرد.

این عضو گروه بیدل در ادامه افزود: تصنیف های این کنسرت از چهار آلبوم "بوی بهشت"، "رویای وصل"، "عشق و مستی" و "قصه گیسو" انتخاب شده که پیش از این گروه با صدای آقای سراج راهی بازار کرده است؛ اما بخش آوازی این برنامه مطابق معمول کارهای قبلی مان به صورت بداهه خواهد بود که حسام الدین سراج شعری را انتخاب کرده و نوازنده ها با بداهه نوازی وی را همراهی می کنند.

خانی همچنین تصریح کرد: این کنسرت در دستگاه های ماهور و نوا و آواز اصفهان اجرا می شود؛ این در حالی است که در بخش اول برنامه ما از ساز مقامی تنبور در فضای موسیقی دستگاهی استفاده خواهیم کرد.

وی درباره گروه بیدل افزود: در این کنسرت حسام الدین سراج(خواننده و سرپرست گروه)، رامین کاکاوند(آهنگساز و نوازنده تار و تنبور)، محمود فرهمند(تنبک)، شهرام میرجلالی(عود)،  داوود ورزیده(نی)، وحید خسروی(دف) و خود من(تار و تنبور) گروه بیدل را همراهی خواهیم کرد.